Parafia rzymskokatolicka
pw. ŚWIĘTEJ BARBARY
w Tarnobrzegu

WSPÓLNOTA KRÓLOWEJ POKOJU – w parafii od 1992 roku

Opiekun Wspólnoty: KS. PRAŁ. STANISŁAW BAR
Odpowiedzialni: GRUPA ANIMUJĄCA
Spotkania raz w miesiącu: 25 DZIEŃ MIESIĄCA godz.. 17:00 (dla wszystkich) oraz II ŚRODA MIESIĄCA g. 18:00 (dla Grupy Animującej)

Modlitewna Wspólnota Królowej Pokoju jest grupą modlitewną, która powstała w odpowiedzi na skierowane w Medjugorie wezwanie Maryi do modlitwy. Wspólnota istnieje w naszej parafii od 1992 roku, a powstała z inicjatywy wiernych, którzy spotkali się z orędziami płynącymi z Medjugorie. Spośród tych osób pp. Regina Falecka, Wanda Załucka, Janina Gruba; Antonina Janusz; Józef Grzesik; Anna Dojka, Maria Kurosad, Alina Chudy, Janina Sudoł, Danuta Gamracy i Wilhelmina Toś trwają w tej wspólnocie do dzisiaj i ją animują. Do grona założycieli należy też p. Tomasz Obszyński, który obecnie mieszka w Krakowie, ale był pierwszym odpowiedzialnym za tę wspólnotę.
Modlitewna Wspólnota jest jedną z najstarszych, ale też najbardziej trwałych grup obecnych w życiu naszej parafii. Wspólnota gromadzi na spotkaniu modlitewnym 25-go dnia każdego miesiąca wiernych i to nie tylko z naszej parafii, lecz także z naszego miasta i okolicznych miejscowości. Wielu uczestników modlitewnych spotkań rekrutuje się spośród uczestników pielgrzymek do Medjugorie. Nasza Modlitewna Wspólnota gościła w Tarnobrzegu osoby związane z Medjugorie, między innymi Jakova Colo, jednego ze świadków badanych jeszcze przez Kościół objawień oraz związanego z Medjugorie i piszącego o tych wydarzeniach włoskiego charyzmatyka, ks. Pietro Zorzę.
Comiesięczne spotkanie modlitewne rozpoczyna się od adoracji połączonej z odmówieniem dwóch części Różańca św. Następnie jest Msza św. z homilią, a po niej Koronka wraz z kolejną częścią różańca, która kończy modlitewne spotkanie. Każde nabożeństwo przygotowywane jest przez grupę animatorów, którzy dodatkowo są obecni na modlitewno-formacyjnym spotkaniu w każdą drugą środę miesiąca. Dla uczestników comiesięcznych nabożeństw ku czci Królowej Pokoju wspólna modlitwa jest okazją do podziękowania Maryi za Jej nieustanne wstawiennictwo u Boga w naszych wielorakich potrzebach i przedstawienia próśb i błagań, które przynoszą na wypisanych karteczkach. Modlitwa przygotowuje jej uczestników do odpowiedzi na orędzia Maryi wzywające do podejmowania drogi nawrócenia i czynienia pokuty. W naszej Modlitewnej Wspólnocie jedną z odpowiedzi na to wezwanie były organizowane Dni Skupienia oraz rekolekcje o chlebie i wodzie.
Warto też zaznaczyć, że Wspólnota nie ogranicza się jedynie do modlitwy, ale podejmuje różne działania apostolskie w swoim środowisku oraz na rzecz naszej parafii. To właśnie Modlitewna Wspólnota była pierwszym inicjatorem zbiórek na budowę świątyni, a później na jej wyposażanie. Od samego początku co roku współzałożycielka Wspólnoty p. Regina Falecką organizowała pielgrzymki do Medjugorie, zwykle w czerwcu w rocznicę objawień, a ponadto kilkakrotnie dodatkowo w sierpniu podczas Spotkań Młodych. W minionym roku współorganizatorem sierpniowej pielgrzymki był p. Marian Sajnóg, a jej duchowymi opiekunami: ks. Krzysztof Dzierżak i ks. Mateusz Machniak.

Modlitewna Wspólnota Królowej Pokoju zaprasza wszystkich, którzy w Szkole Maryi chcą uczyć się zawierzenia Bogu i w rękach "Najlepszej z Matek" złożyć wszystko co dotyczy doczesności i wieczności. ZAPRASZAMY

(tekst uaktualniono – kwiecień 2020)

POWRÓT