Parafia rzymsko - katolicka
p.w. ŚWIĘTEJ BARBARY
w Tarnobrzegu

                          

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXX NIEDZIELA ZWYKŁA

25.10.2020

 

Dekret Penitencjarii Apostolskiej:…………… (tekst poniżej ogłoszeń bieżących):

DZISIAJ: Na Mszy św. o na Mszy św. o godz. 11:00 spotkanie rodziców i uczniów klas ósmych, którzy w tym roku szkolnym mają przyjąć sakrament bierzmowania. W związku z obostrzeniami sanitarnymi spotkanie będzie jedynie w kościele.

2. W związku z przypadającą 24-tą rocznicą poświęcenia naszej świątyni w dniu dzisiejszym o godz. 16:00 obędzie się Koncert „Rosarium Meum” (Mój Różaniec). Koncert przygotowany przez goszczący już w naszej parafii zespół Noro Lim ma charakter modlitwy i refleksji nad tajemnicą obecnej na drogach naszego życia ziemskiej i niebieskiej Matki. Koncert ten będzie częścią nabożeństwa październikowego złączonego z comiesięcznym nabożeństwem ku czci Królowej Pokoju. Nabożeństwo o 17:00, czyli bezpośredni po koncercie. Przed koncertem planowaliśmy spotkanie Róż Różańcowych, ale ze względu na zaistniałą sytuację jest ono niemożliwe. Koncert też będzie transmitowany w telewizji kablowej (kto ma w abonamencie naszą parafię) oraz przez internet.

3. Przypominamy, że w powszednie dni tygodnia w październiku nabożeństwa różańcowe godz. 17:30 czyli pół godziny przed wieczorną Mszą św.

W ŚRODĘ: Nabożeństwo różańcowe o 17:30 łączymy z nabożeństwem do św. Charbela. Modlitewne intencje możemy wypisywać na karteczkach, które znajdują się przy obrazie św. Charbela i na stoliku przy wyjściu z kościoła. Wypełnione karteczki wrzucamy do skrzynki przy obrazie św. Charbela.

2. Po Mszy św. wieczornej w związku z nowymi wymogami sanitarnymi nie będzie kolejnego spotkania Tarnobrzeskiej Szkoły Biblijnej. Do spotkań powrócimy po unormowaniu się sytuacji.

W CZWARTEK: Po Mszy św. porannej całodniowa adoracja, którą o godz. 17:30 zakończy nabożeństwo październikowe poprzedzone półgodzinną modlitwą Intronizacyjną.

W NAJBLIŻSZA NIEDZIELĘ – UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH: W tym dniu w naszym kościele Msze św. będą bez zmian (czyli jak w każdą niedzielę). Tajemnice różańca w najbliższym miesiącu odmawiamy bez zmiany (te same co w październiku). Okazja do spowiedzi przed listopadową modlitwą za zmarłych będzie codziennie podczas nabożeństw różańcowych o 17:30.

PONADTO: Tym rodzinom z bloku nr 25 przy ul. Kopernika, którzy podjęli dyżur porządkowy w naszej świątyni składamy serdeczne podziękowanie za podjęty trud i za kwiaty.  W tym tygodniu o podjęcie dyżuru prosimy mieszkańców  bloku nr 12 przy ul. 11-go Listopada.

2. Na stoliku przy wyjściu z kościoła są przygotowane karteczki, na których możemy wypisać imiona zmarłych, których chcemy polecić modlitwie wypominkowej. Karteczki z zapisanymi imionami zmarłych można złożyć w kopercie na tacę albo w zakrystii lub w kancelarii

3. Wcielając w życie nowe zasady dotyczące ilości osób na nabożeństwach miejmy na uwadze to, że w przeliczeniu na powierzchnię naszego kościoła nie może być więcej osób niż jedna w każdej ławce. Oczywiście nadal obowiązują maseczki. Ponadto przy wejściu do kościoła są dodatkowo dwie nowe stacje do dezynfekcji rąk (bez dotykania ręką), natomiast korzystając z konfesjonału zwróćmy uwagę na mniejszy pojemnik, który jest do dezynfekcji rąk oraz na większy, który jest do dezynfekcji folii po zakończonej spowiedzi.

4. Na stoliku są też wyłożone gazetki o założycielu Rycerzy Kolumba, który będzie ogłoszony nowym błogosławionym kościoła katolickiego.

5. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej uruchomiło Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. W ramach tej akcji dzwoniąc na numer 22 505 11 11 można otrzymać wsparcie pracowników pomocy społecznej. Szczegóły na afiszu w gablotce, tam też informacja dla wolontariuszy, którzy chcą pomóc.

6. W tym tygodniu o podjęcie posługi podczas nabożeństwa o 17:30 prosimy: w poniedziałek Różę bł. Anieli Salawy, we wtorek Różę MB Częstochowskiej, w środę Różę św. Józefa, w czwartek Wspólnotę dla Intronizacji, w piątek Różę bł. Antoniego Rewery.

 

DEKRET

W bieżącym roku, w aktualnych okolicznościach spowodowanych pandemią COVID-19,
odpusty zupełne dla wiernych zmarłych będzie można uzyskać przez cały listopad,
przy zmienionych warunkach i dostosowanych do sytuacji dziełach pobożnych, aby zapewnić bezpieczeństwo wiernych.

Do niniejszej Penitencjarii Apostolskiej dotarło wiele próśb Świętych Pasterzy, aby w tym roku, z powodu epidemii COVID-19, zmieniono pobożne dzieła w celu uzyskania odpustów zupełnych dla dusz czyśćcowych, które można uzyskiwać zgodnie z normą „Wykazu odpustów” (nad. 29, § 1). Dlatego Penitencjaria Apostolska, na mocy specjalnego polecenia Jego Świątobliwości Papieża Franciszka, chętnie ustanawia i określa, że w tym roku, aby uniknąć zgromadzeń, tam, gdzie są one zakazane:

a.- Odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się, choćby tylko w myśli, za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, dla pożytku wiernych może być przeniesiony na inne osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone.

b- Odpust zupełny związany z dniem 2 listopada, ustanowiony na Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych dla tych, którzy pobożnie nawiedzają i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony nie tylko na niedzielę poprzedzającą lub następującą, albo na sam dzień Uroczystości Wszystkich Świętych, ale także na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.

Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko łącząc się duchowo z tymi wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte, oraz wykluczając wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mając intencję kiedy to tylko będzie możliwe spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (na przykład jutrznię i nieszpory z oficjum Liturgii godzin za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu), albo jeśli podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych, lub też jeśli wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia.

Aby ten dostęp do łaski Bożej, udzielanej władzą kluczy Kościoła, stawał się łatwiejszy ze względu na miłosierdzie duszpasterskie, niniejsza Penitencjaria gorąco prosi, aby wszyscy kapłani posiadający odpowiednie uprawnienia, oddali się z gorliwością i wielkodusznością celebracji Sakramentu Pokuty i udzielali Komunii Świętej chorym.

Niemniej, jeśli chodzi o warunki duchowe dla uzyskania odpustu zupełnego, nadal obowiązują wcześniej wydane wskazania zawarte w „Nocie odnośnie sakramentu pojednania w obecnej sytuacji pandemii”.

Wreszcie, ponieważ dusze czyścowe wspierane są wstawiennictwem wiernych, szczególnie zaś miłą Bogu ofiarą ołtarza (por. Sob. Tryd. Sesja XXV, Dekret o czyśćcu), gorąco zaleca się wszystkim kapłanom trzykrotne odprawianie Mszy św. w dniu Wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych, zgodnie z Konstytucją Apostolską „Incruentum Altaris”, wydaną przez czcigodnej pamięci papieża Benedykta XV w dn. 10 sierpnia 1915 roku.

Niniejszy dekret jest ważny przez cały listopad. Bez względu na jakiekolwiek przeciwne zarządzenia.

W Rzymie, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej, 22 października 2020 roku, we wspomnienie św. Jana Pawła II.

Mauro Kard. Piacenza
Penitencjarz Większy

 

 
COMIESIĘCZNA POSŁUGA PODCZAS ADORACJI o 17:30
   
Tydz Dni Podejmujący
  Tygodnia posługę
I Poniedziałek Róża św. Faustyny
I Wtorek Róża św. Teresy
I Środa Róża MB Różańcowej
I Czwartek Rodziny Najśw. Serca Pana Jezusa
I Piątek Nabożeństwo do NSPJ
I Sobota Kapłan i Róża MB Fatimskiej
  I Niedziela Kapłan i Róże Różańcowe
II Poniedziałek Róża MB Niepokalanej
II Wtorek Róża MB Bolesnej
II Środa Wspólnota Krwi Chrystusa
II Czwartek Wspólnota dla Intronizacji
II Piątek Róża św. Maksymiliana
II Sobota Róża św. Rity
  II Niedziela Kapłan i Koła Koronkowe
III Poniedziałek Akcja Katolicka
III Wtorek Róża MB Wniebowziętej
III Środa Róża MB Wsp. Wiernych
III Czwartek Wspólnota dla Intronizacji
III Piątek Róża św. Jana Pawła II
III Sobota Róża MB Królowej Polski
  III Niedziela Kapłan i Stowarzyszenie Przyjaciół WSD
IV Poniedziałek Róża bł. Anieli Salawy
IV Wtorek Róża MB Częstochowskiej
IV Środa Róża św. Józefa
IV Czwartek Wspólnota dla Intronizacji
IV Piątek Róża MB Królowej Pokoju
IV Sobota Róża św. Barbary
  IV Niedziela NIESZPORY
V V TYDZIEŃ Róża bł. Antoniego Rewery
     
  V Niedziela Kapłan